

WEBINAR / SWEDEN: Together with Wonderware Scandinavia (in Swedish!)
NOTE! THIS EVENT HAS BEEN CANCELED!
Roima bjuder in till ett online event tillsammans med Wonderware Scandinavia. Från klockan 09.00 till 12.00, tisdagen den 19 maj, kommer vi att sitta uppkopplade med webkameror och headset och köra några presentationer för er. Mellan varje presentation har vi Q&A och diskussioner om det ni vill veta mer om. Wonderware kommer att visa nyheterna i release av AVEVA 2020 programvara samt visa AVEVA Insight och Cloud.
Roima kommer att visa fördelarna med att hålla en anläggning uppdaterad med de senaste versionerna av lösningarna samt hur man förlänger livscykeln på en anläggning genom uppgraderingar. Vi på Roima kommer dela med oss av erfarenheter med uppgraderingar som vi har utfört i ett flertal olika projekt.
Vi kommer att hålla ett fast tidsschema så om du är förhindrad att delta hela eventet kan du logga in vid en specifik tidpunkt enligt agendan nedan, men vi hoppas att du har tid att spendera hela denna förmiddag med oss. Har du några frågor eller funderingar så kan du kontakta info@wonderware-scandinavia.com
Går även bra att kontakta oss på Roima vid frågor och funderingar och då kontaktar ni Johan Bäckman johan.backman@roimaint.com
AGENDA
08:45 Eventet öppnas för deltagare
09:00 Välkommen, genomgång av agenda och information om gott bruk av eventverktyget (tysta mikrofoner, ställa frågor, etc)
09:10 Roima, introduktion av deltagare och kort om företaget
09:20 Wonderware Scandinavia, introduktion deltagare och kort om företaget
09:30 AVEVA 2020 release
– AVEVA InTouch OMI och InTouch Web
– Workforce Enablement
– AVEVA System Platform (formerly Wonderware)
10:00 F&S (eller paus om du behöver gå ifrån en stund)
10:15 AVEVA Insight och Cloud – AVEVA Insight är den enklaste vägen för access till industriell data, delning och mobilitet. Från noll till Cloud på några minuter!
10:45 F&S (eller paus om du behöver gå ifrån en stund)
11:00 ROIMA – Uppgradering och migrering – Roima delar med sig av erfarenheter från ett flertal projekt.
11:45 F&S
12:00 Avslut
Eventet är kostnadsfritt och allt ljud samt bild kan köras via audio/video på din dator. Det är bra att vara förberedd med ett headset (men absolut inte något måste). Om det är första gången du deltar i ett event via Go To Webinar/Go To Meetings, så är det bra att starta upp några minuter innan så att programvaran hinner laddas, det kan ta någon minut. Alla presentationer samt F&S (frågor och svar) körs på svenska.
Deltagare från Roima:
Richard Köhlerstrand, Delivery and Consultant Manager
Ulf Johansson, Sales Manager and Consultant
Deltagare från Wonderware Scandinavia:
Bengt Grönlund, Senior Sales Representative
Ulf Randau, Technical Sales Consultant
Morgan Nilsund, Senior Technical Sales Consultant
Helen Lindros, Marketing and Communication
Varmt välkommen att delta med oss online!
Roima och Wonderware Scandinavia